Jak organizować imprezy firmowe

Wyjazd firmowy z rodzinami – czy to dobry pomysł?

Przez Agencja eventowa sierpień 31, 2019
Wyjazd firmowy z rodzinami

Typowy wyjazd integracyjny dla pracowników firmy obejmuje osoby z określonego działu lub w przypadku mniejszych firm może być imprezą dla całego zespołu. Nie uczestniczą w nim jednak osoby spoza firmy. Czy organizacja wyjazdu firmowego dla pracowników z rodzinami to dobry pomysł?

Organizacja wyjazdów firmowych ma zwykle na celu integrację zespołu lub podniesienie poziomu motywacji. Realizacja tych zadań kojarzy nam się zwykle z przygotowaniem i realizacją określonego programu, w którym uczestniczą pracownicy firmy. Ale czy wyjazd firmowy musi się ograniczać tylko do członków zespołu?

Wyjazdy firmowe z rodzinami – kiedy warto?

Skład grupy zabieranej na wyjazdy integracyjne lub wyjazdy motywacyjne zależy ściśle od celów takiej imprezy. Jeśli np. zamierzamy pracować nad kształtowaniem jakichś określonych postaw lub zachowań w konkretnym dziale (np. poprzez gry integracyjne dla działu sprzedaży) to grupa uczestników może być bardzo zawężona. Wyjazd firmowy dla pracowników z rodzinami ma sens, jeśli wierzymy, że lepsze poznanie się członków zespołu wraz z rodzinami wpłynie na lepszą atmosferę w pracy.

Aby wyjazd integracyjny przyniósł pożądane cele organizacja takiej imprezy firmowej wymaga starannego opracowania i realizacji planu. Łatwo popełnić błędy które spowodują, że takie eventy firmowe przyniosą więcej strat niż korzyści.

Eventy integracyjne dla pracowników z rodzinami: dobór grupy

Pierwszym dylematem, przed jakim stajemy w pierwszej fazie organizacji imprezy firmowej dla pracowników z dziećmi i partnerami jest dobór grupy. Zabrać na wyjazd wszystkich, czy ograniczyć ze względu na sytuację rodzinną? Czy ma to być impreza firmowa dla  pracowników z dziećmi czy tylko dla pracowników z partnerami? A może wykluczyć singli? Proponujemy nie brnąć w takie rozważania. Po pierwsze, aby tak planować musielibyśmy znać dokładnie sytuację rodzinną naszych pracowników, a tego pracodawca badać nie powinien. Najlepszym wyjściem będzie zaproszenie pracowników i wskazanie, że to od nich zależy, czy zabiorą osoby towarzyszące, czy także dzieci. W ten sposób nie postawimy w kłopotliwej sytuacji singli, którzy słysząc że planowana jest „impreza integracyjna dla pracowników z rodzinami” mogliby poczuć się zmarginalizowani. Nasz przekaz powinien brzmieć raczej tak: „Organizujemy wyjazd firmowy, na który możecie zabrać partnerów oraz dzieci. Ale nie musicie, możecie jechać sami”.

Oczywiście prosimy pracowników, aby na bardzo wczesnym etapie organizacji takiej imprezy zadeklarowali nam kogo chcą na nią zabrać. Skład grupy leży u podstaw wyboru miejsca docelowego dla wyjazdu oraz programu eventu.

Gdzie jechać na wyjazd dla pracowników z rodzinami?

Wyjazdy integracyjne dla pracowników z rodzinami to nie miejsce na szalone eksperymenty. Musimy bardzo uważać, aby nie przesadzić z wymyślaniem przesadnie oryginalnej imprezy firmowej, bo może się to skończyć porażką. Jeśli skład grupy jest bardzo zróżnicowany lokalizacja powinna być atrakcyjna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Jeśli w imprezie będą uczestniczyć bardzo małe dzieci odpada wyjazd z noclegami w trudnych warunkach, nawet jeśli wygląda to dla nas początkowo ciekawie (np. pobyt w wysokogórskim schronisku). Takie rozwiązanie możemy rozważyć jeśli skład grupy jest w miarę jednolity, a najmłodsze dzieci pracowników są nastolatkami.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku silnie zróżnicowanych grup są duże ośrodki, w których każdy znajdzie coś interesującego. W takich miejscach możemy np. rozważyć udział animatora zabaw dla dzieci, który będzie częściowo organizował im czas.

Jeśli mamy stosunkowo niedużą grupę i w dodatku jednolitą wiekowo (np. kilku pracowników z żonami/mężami) możemy pokusić się o wybór miejsca wyjazdu, który będzie zapewniał jakąś dawkę adrenaliny lub przynajmniej będzie miłą i ciekawą odmianą na tle „standardowych” wyjazdów. Możemy wtedy opracować event integracyjny z elementami takimi jak np. długie wycieczki, wspinaczki, spływy kajakowe, rafting czy gry terenowe.

Eventy dla pracowników z rodzinami – ciekawy trend

Spotkania pracowników w rodzinnym gronie najczęściej przyjmują postać pikników firmowych, które odbywają się czasem na terenie przedsiębiorstwa, a czasem w wynajętych lokalizacjach. Wyjazdy pracowników z rodzinami to zjawisko stosunkowo rzadsze, ale warte uwagi ze względu na potencjalne korzyści o działaniu intergracyjnym i motywacyjnym.

Call Now Button