Planowanie ślubu

Czym się zajmuje wedding planner i czemu warto korzystać z jego usług?

Przez Agencja eventowa kwiecień 29, 2019
wedding planner

Wedding planner lub inaczej konsultant ślubny to stosunkowo nowa specjalizacja na naszym rynku. Na dobre rady fachowców mogliśmy liczyć od zawsze – ale byli to specjaliści w swoich wąskich dziedzinach: dobry fryzjer, dobra krawcowa czy pomocny właściciel domu weselnego. Wedding planner to ktoś, dzięki komu twój ślub może wejść na wyższy poziom organizacji i stanowić dobrze przemyślaną całość.

Organizacja ślubu i wesela to ogromne wyzwanie, które biorą na siebie często sami państwo młodzi lub ich rodzice oraz inni członkowie rodziny. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Problem nr 1: spójna wizja ślubu i towarzyszącej mu imprezy weselnej. Tu łatwo o spory, nerwy i finalnie efekt, z którego nie wszyscy są zadowoleni. Dobry wedding planner to ekspert, który uwzględniając preferencje i pomysły pary młodej przygotuje plan udanej imprezy. Jeśli państwo młodzi nie mają własnej wizji ślubu i wesela, konsultant ślubny korzystając z doświadczenia popartego kreatywnością zaproponuje ciekawe opcje i scenariusze. Dzięki wedding plannerowi nie grozi wam to, że goście w domu weselnym stylizowanym na polski dworek nie będą zajadać się azjatyckim jedzeniem tańcząc przy muzyce DJa opętanego Italo Disco. Konsultant ślubny dba o spójność imprezy, jakość usług, terminowość, a przede wszystkim o wasz… święty spokój.

A zatem pierwsza ważna korzyść ze współpracy z wedding planerem: ktoś spojrzy na wasz najważniejszy dzień holistycznie, potraktuje wszystkie wydarzenia jako spójną całość. Unikniecie zestawienia imprezy ślubnej z przypadkowo dobranych elementów.

 

Czym się zajmuje wedding planner?

Konsultant ślubny planuje, negocjuje ceny usług i produktów, pilnuje jakości i terminowości oraz dba  przebieg imprezy.
Co zrobi za ciebie wedding planner?

 • Opracuje koncepcję imprezy weselnej i oprawy ślubu.
 • Przygotuje harmonogram wydarzeń.
 • Pomoże wybrać u kupić lub wypożyczyć ubrania dla pary młodej.
 • Znajdzie salę weselną.
 • Wybierze zespół muzyczny lub DJa.
 • Zamówi transport dla gości oraz pojazd wiozący państwa młodych.
 • Uzgodni menu.
 • Zadba o zaproszenia dla gości.
 • Zaprojektuje wystrój wnętrz podczas ślubu i wesela.
 • Dopilnuje przebiegu imprezy.
 • Zorganizuje nagranie ślubu i wesela.
 • Przygotuje sesję ślubną z fotografem.

Powyższe to tylko najczęściej spotykany zakres usług w przypadku pełnego pakietu usług. Wedding planner może też zająć się wieloma innymi sprawami, takimi jak ubrania świadków i rodziców pary młodej, upominki dla gości czy organizacja animacji dla dzieci uczestniczących w weselu.

konsultant ślubny - wedding planer

Przed ślubem skup się na… ślubie

Problemy związane z organizacją własnego ślubu często mają źródło nie tylko w braku doświadczenia w zakupie usług gastronomicznych, wynajmu samochodu czy zakupu ślubnych ubrań. Kolejne źródło niepowodzeń to brak czasu. Często ślub i wesele się udają ale pozostaje pewien niedosyt. Wszystko jest na „cztery z plusem”, ale jednak nie na piątkę. Po prostu zabraknie czasu na dopięcie niektórych spraw na ostatni guzik albo po prostu na niektóre rzeczy się godzimy na zasadzie „a niech już będzie bo nie mamy czasu szukać czegoś lepszego”. Wedding planner na wiele działań, które wam zajmą cały tydzień, potrzebuje często mniej czasu. Dlaczego? Wie czego szukać, na co uważać, ma znajomości w branży.
Przykład? Para młoda szukając np. zespołu, który będzie grał na żywo podczas wesela musi szukać zespołów oraz opinii na ich temat. A jeśli nie chce niespodzianek, powinna przesłuchać nagrań z występów na żywo. Dobry wedding planner z Warszawy wie, gdzie szukać zespołów z województwa mazowieckiego, zapewniających wysoki poziom wykonania oraz grających określony rodzaj muzyki. Nie musi ich już przesłuchiwać. Dlaczego orientacja w lokalnym rynku usług jest ważna? Z wielu powodów. W przypadku zespołu będzie to np. często niższy koszt. Zespół, któremu nie trzeba zwracać kosztów dalekiego dojazdu lub noclegu zażąda często niższego honorarium w porównaniu z sytuacją, gdy konieczna jest daleka podróż. W wielu przypadkach członkowie zespołów muzycznych mają w tygodniu stałą pracę. Jeśli ktoś ma przyjechać na nasze wesele ze Szczecina do Warszawy w sobotę po południu to lepiej, aby wyjechał w piątek. A to oznacza konieczność wyjazdu po pracy, opuszczenia dnia w pracy lub grania na naszym weselu zaraz po męczącej podróży. Każde z tych rozwiązań ma jakieś konsekwencje: albo w postaci wyższej ceny dla państwa młodych, albo, co najgorsze, niskiej jakości występu po długim dojeździe. W ten sposób może się okazać, że wydatek na usługi wedding plannera pozwoli nam zaoszczędzić część kosztów lub uniknąć wpadki z zakresie obsługi muzycznej. Na podobnej zasadzie pomoc konsultanta ślubnego z Warszawy może przynieść oszczędności w przypadku wynajmu Sali weselnej czy samochodu wiozącego parę do ślubu.

 

Wedding planer ważniejszy niż para młoda… dla usługodawców

Odetchnęliście z ulgą po przeczytaniu powyższego śródtytułu w całości? Tak, młoda para to najważniejsze osoby w dniu ślubu, ale dla rodziny i znajomych. Dla usługodawców bardziej liczy się opinia wedding plannera. Niestety, jeśli właściciel sali ślubnej „zawali” sprawę, para młoda jest dla niego mniej groźnym adwersarzem niż wedding planner. Jego opinia może zadecydować o tym, czy w tej Sali odbędzie się wiele imprez w przyszłości. Para młoda po zakończeniu wesela przestaje być grupą docelową nie tylko dla domu weselnego, ale także dla zespołu muzycznego, wypożyczalni samochodów czy salonu sukien. Każdy może się rozwieść? Tak, ale czy ktoś bierze drugi ślub tam gdzie pierwszy? 😊 Raczej nie.

Wedding planner jest dla dostawców usług związanych ze ślubem tym, kim duży sklep dla producenta żywności. Niezadowolenie pojedynczego konsumenta to dla producenta czekolady mały problem. Ale jeśli z powodu niskiej jakości produktu zaprzestanie z nim współpracy duży sklep, oznacza to dotkliwe straty. Dlatego jeśli negocjatorem usług jest w waszym imieniu wedding planner możecie często liczyć na lepsze ceny i wyższą jakość. Może to trochę smutne, ale prawdziwe.

Jeśli szukasz Wedding plaannera – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz galerią ślubną.

 

Call Now Button